20 kwietnia 2021 r. o godz. 12.00  gościliśmy w naszej szkole p. Sędzię A. M. Wesołowską. Pani sędzia jest specjalistą prawa karnego, prowadzi również popularny program telewizyjny: „Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Pani Sędzia poprowadziła wykład online dla przedstawicieli wszystkich klas naszej szkoły. Tematem wykładu  były zachowania, które mogą przyczynić się do konfliktów z prawem a także stalking, hejt i inne niepożądane postawy między ludźmi.

Pani Sędzia przybliżyła problematykę przestępstw najczęściej popełnianych przez młodzież niepełnoletnią oraz wskazała nam zakres odpowiedzialności karnej za konkretne przewinienia i czyny zabronione przepisami prawa w przypadku osób młodocianych. W czasie wykładu poznaliśmy przykłady z codziennego życia, prozaiczne sytuacje, które mogą być podstawą uznania za wykroczenie, czyn niedozwolony lub nawet przestępstwo.

Sędzia A. M. Wesołowska przedstawiła przyczyny i konsekwencje wybranych zachowań lub sytuacji, rolę rodziców, opiekunów, szkoły i środowiska w kształtowaniu postaw młodych ludzi. Pokazała nam na przykładach, że wiele problemów można rozwiązać w taki sposób, aby nie wchodzić w konflikt z prawem i nie krzywdzić innych ludzi. Uczniowie, uczestniczący w wykładzie,  zadawali pani Sędzi pytania, na które uzyskiwali pełne, poparte przykładami, odpowiedzi profesjonalnego prawnika.

Wykład był bardzo ciekawy, inspirujący do przemyśleń i weryfikacji niektórych naszych własnych zachowań oraz wprowadzenia zmian w swoim życiu, by starać się być lepszym człowiekiem.

Opracowała: Ewa Mikłus

Miła pamiątka dla Wszystkich: